reklama
kategoria: Kraj
5 lipiec 2024

Istotna rola infrastruktury krytycznej w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

zdjęcie: Istotna rola infrastruktury krytycznej w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego / fot. PAP
fot. PAP
Jacek Siewiera, szef BBN powiedział w gdyńskim porcie, że kwestia infrastruktury krytycznej, w tym np. portów w Gdyni, Gdańsku i Świnoujściu jest kluczowa w przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.
REKLAMA

Siewiera spotkał się w piątek z dziennikarzami na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni. Jak podkreślił podczas briefingu, ten terminal to obok podobnych instalacji w Gdańsku i Świnoujściu obiekty kluczowe dla bezpieczeństwa państwa polskiego.

"Port stanowi nie tylko zabezpieczenie gospodarcze, zabezpieczenie przemysłu czy zdolności infrastruktury transportowej w czasie pokoju (...) ale przede wszystkim port to część infrastruktury krytycznej, który w warunkach kryzysu czy wojny stanowi kluczowy zasób" - mówił Siewiera.

Jak zaznaczył, kwestia infrastruktury krytycznej to jeden z najważniejszych tematów, jakie prezydent Andrzej Duda poruszył w rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Rekomendacje do dokumentu prezydent przekazał w czwartek szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi i premierowi Donaldowi Tuskowi.

"To jeden z najważniejszych punktów - dotyczący rozwijania bałtyckiej infrastruktury krytycznej, bałtyckich portów" - ocenił Siewiera. Jak wskazał, chodzi o głębokowodny terminal w Świnoujściu oraz porty w Gdańsku i Gdyni, które są m.in. kluczowe dla przyjmowania sojuszniczego wsparcia - w tym ciężkiego sprzętu - w razie zagrożenia.

Jak tłumaczył szef BBN, kluczowa jest nie tylko rozbudowa i zapewnienie bezpieczeństwa portów, ale także ich otoczenia. Siewiera podkreślił, że poza portami morskimi kluczowe jest także rozwijanie innej infrastruktury transportowej, w tym np. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Wszystkie te elementy składają się na taką pozamilitarną część strategii bezpieczeństwa narodowego. Znalazły one odzwierciedlenie w treści rekomendacji przekazanych prezesowi Rady Ministrów przez prezydenta" - zaznaczył.

Jak powiedział Siewiera, prezydenckie rekomendacji mają charakter jawny i zostały opublikowane m.in. na prezydenckich stronach internetowych. "Zostaną one też przetłumaczone na kilka języków i przedstawione naszym partnerom, regionalnym oraz najważniejszym sojusznikom" - zapowiedział, dodając, że zamierza przedstawić dokument partnerom z zagranicy już na szczycie NATO w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu.

"Dla naszych krajowych potrzeb - te rekomendację będą stanowiły podstawę debaty, o której myślę w horyzoncie nadchodzących miesięcy, ostatniego roku prezydentury Andrzeja Dudy" - zapowiedział Siewiera. Jak zapowiedział, poszczególnym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa państwa mają być poświęcone zaplanowane na następne miesiące debaty w BBN.

"Chcemy, aby opinia publiczna miała szerszy dostęp do tej wiedzy eksperckiej, na przykład w tak skomplikowanych kwestiach jak te dotyczące planowania wydatków publicznych w obszarze obronności - tak, by takie wydarzenia jak wczorajsze nie budziły, aż tak wielkich emocji" - dodał Siewiera.

W czwartek TV Republika opublikowała fragment dokumentu sugerującego, że w MON planowane lub rozważane jest ograniczenie w latach 2025-2028 wydatków na tzw. Centralne Plany Rzeczowe, w ramach których realizowana jest większość zakupów nowego sprzętu dla polskiego wojska; tego samego dnia MON zaprzeczyło tym doniesieniom.(PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Piotr Mirowicz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Puck
-11°C
wschód słońca: 05:37
zachód słońca: 13:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pucku

kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 19:00
miejsce
Restauracja Między Lipami, Puck,...
wstęp biletowany