16 listopad 2020

Nagrody Mediów Publicznych: historyk prof. Andrzej Nowak laureatem w kategorii Słowo

fot. PAP
Tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk prof. Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski" należący do "najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła.
REKLAMA

"Praca ta – rekomendował +Dzieje Polski+ do Nagrody Mediów Publicznych Ernest Bryll – jakby +niweluje+ potężną lukę braku myślenia o historii przez wiele lat. Oczywiście, mieliśmy wiele doskonałych prac historyków – ale jakby spychanych na bok przez dyskusje pełne łatwych teorii o +końcu historii+. W efekcie ten, kto stawiał przed sobą fundamentalne pytanie: kim jesteśmy, skąd przyszliśmy, do jakiej tradycji możemy i powinniśmy się odwoływać, znajdował co najwyżej nazbyt łatwe odpowiedzi lub pozostawało mu bazowanie na dawnych, często już archaicznych opracowaniach" - przypomniał w laudacji przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń.

"+Mam dość+ powiedział też, tyle że z całkowicie odmiennych powodów, Andrzej Nowak. Odrzucając ze wstrętem usilnie lansowaną pedagogikę wstydu, sięgając do źródeł nieznanych jego poprzednikom, nie przyjmując za wiarę utartych stereotypów, co pozwoliło mu, na przykład, udowodnić bałamutność tezy o rzekomej peryferyjności Europy Wschodniej z Polską na czele" - podkreślił.

"Bardzo serdecznie dziękuję za tę wzruszającą dla mnie nagrodę - słowa nad wyraz dla mnie życzliwe" - powiedział prof. Nowak, odbierając nagrodę.

Zaznaczył, że "w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa". "Bo dzisiaj czuje się wyraźny nacisk na to, by słowo zastąpić memem; by krótki gest najczęściej skojarzony z nienawiścią, z pogardą wyparł rozumowanie, które może nieść tylko Słowo, tylko dłuższa wypowiedź" - mówił laureat nagrody.(PAP)

autorzy: Olga Łozińska, Grzegorz Janikowski

oloz/ gj/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pucku