reklama
kategoria: Miasto
28 lipiec 2023

Puck: miasto z historią wciąż żywą na wybrzeżu Bałtyku

zdjęcie: Puck: miasto z historią wciąż żywą na wybrzeżu Bałtyku / Grzegorz Bednarski/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Grzegorz Bednarski/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Puck, siedziba władz powiatu i gminy, oferuje wyjątkową mieszankę kultury, tradycji oraz aktywnego wypoczynku. Znajduje się u ujścia Płutnicy do uroczej Zatoki Puckiej, otoczonej przez malownicze wzgórza Kępy Puckiej. To właśnie tu, na Pobrzeżu Gdańskim, spotykają się rybacki urok nadmorskiego miasteczka z niepowtarzalnym klimatem Kaszub.
REKLAMA

Tego szukamy w Pucku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Puck praca, Puck, Puck pogoda, fara Puck, puckie centrum medyczne, Puck atrakcje.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Pucku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Puck to jedno z najczęściej wybieranych przez turystów miast usytuowanych nad Zatoką Gdańską. To urocze miejsce na Kaszubach, które łączy w sobie zalety nadmorskiego kurortu z charakterem autentycznego miasta o bogatej historii. Jest ono także najstarszym portem słowiańskim nad Bałtykiem, stanowiąc historyczną bazę floty królewskiej oraz wyjątkowe miejsce zaślubin Polski z morzem.

Historia miasta sięga daleko w średniowieczu, gdy pełniło rolę największego słowiańskiego portu nad Bałtykiem, którego początki sięgają VII wieku. Od lat siedemdziesiątych XX wieku, przy brzegach miasta Puck znajduje się imponujące, 12-hektarowe stanowisko archeologiczne, które bada podwodne znaleziska z czasów minionych. W trakcie tych badań odkryto pięć wraków średniowiecznych łodzi. Innym interesującym aspektem historycznym jest była siedziba grodu książąt wschodniopomorskich, której następnie prawa przeszły na Krzyżaków. Kiedy w końcu Puck został włączony do Prus Królewskich (stanowiących od 1569 część Korony), stało się ono głównym ośrodkiem, gdzie skupiały się najważniejsze urzędy regionu, w tym sądy, starostwo i sejmiki szlacheckie.

Miasto Puck to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc nad Zatoką Gdańską. Ta urokliwa kaszubska miejscowość połączyła w sobie atuty nadmorskiego kurortu oraz miasta z wyrazistą tożsamością i bogatą historią. Jest ono także najstarszym portem słowiańskim nad wodami Bałtyku, będącą historyczną bazą floty królewskiej oraz miejscem symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

Historia Pucka sięga średniowiecza, gdy pełnił funkcję największego słowiańskiego portu nad Bałtykiem, datowanego na VII wiek. Od lat siedemdziesiątych XX wieku, w rejonie brzegów miasta funkcjonuje potężne, 12-hektarowe stanowisko archeologiczne, które bada podwodne znaleziska z przeszłości. W trakcie tych badań odkryto pięć wraków średniowiecznych łodzi. Ciekawym aspektem historycznym jest również siedziba dawnej siedziby grodu książąt wschodniopomorskich, która później przeszła w ręce Krzyżaków. Później, gdy Puck został włączony do Prus Królewskich, stał się ważnym ośrodkiem, gdzie koncentrowały się najważniejsze urzędy regionu, takie jak sądy, starostwo i sejmiki szlacheckie.

W okresie panowania Wazów, Puck pełnił rolę twierdzy i bazy floty polskiej. Kaprzy Królewscy, załoga morska, która była strachem żeglarzy na Bałtyku i Morzu Północnym, stacjonowali tu. To było pierwsze w historii polskie „marynarka wojenna”.

Obecnie Puck jest przede wszystkim znany jako miejsce symbolicznych zaślubin Polski z morzem, które przeprowadził generał Józef Haller w 1920 roku. W ramach przywrócenia Pomorza do Polski, utworzono Front Pomorski, którego Józef Haller był dowódcą. W akcie symbolicznego zaślubin Polski z morzem, generał wrzucił do morza podarowany przez gdańską Polonię platynowy pierścień. Co roku, 10 lutego, w Pucku odbywają się uroczystości państwowe, upamiętniające to wydarzenie, a w porcie rybackim można podziwiać postument z popiersiem generała Hallera.

Puck, jako urokliwe kaszubskie miasteczko nad Zatoką Pucką, posiada bogate walory kulturowe, przyrodnicze i turystyczne, które przyciągają licznych turystów poszukujących wypoczynku i zdrowia. Szczególnie pociąga ich Stare Miasto zachowujące średniowieczny układ ulic i zabytkowy ratusz znajdujący się przy Starym Rynku, gdzie w sezonie letnim odbywają się różnorodne plenerowe imprezy kulturalno-rozrywkowe. Na przeciwległym brzegu można odwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej, które prezentuje stałą ekspozycję archeologiczną w wnętrzu kamienicy mieszczańskiej, jak również wystawy czasowe. Szczególnie wartą uwagi jest gotycka farna świątynia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, najstarszy i najcenniejszy zabytkowy obiekt w Pucku, powstały między XIII a XV wiekiem.

Miłośnicy żeglarstwa znajdą tu raj na wodzie, korzystając z uroków Zatoki Puckiej, gdzie odbywają się liczne sportowe imprezy, w tym regaty i lekcje żeglarstwa, skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Zarówno żeglarze, pływacy, jak i windsurferzy mają nieograniczone możliwości korzystania z doskonałego akwenu na Bałtyku z nowoczesnym portem jachtowym. Pucki Harcerski Ośrodek Morski (HOM) oferuje infrastrukturę noclegową i jest aktywny przez cały rok, skupiając się na edukacji morskiej i ekologicznej. Ośrodek ten ma uprawnienia do prowadzenia kursów i wydawania patentów z zakresu żeglarstwa i sportów motorowodnych. Dla mniej doświadczonych żeglarzy dostępne są wycieczki jachtami po Zatoce Puckiej.

Warto zaznaczyć, że Miasto Puck zostało uhonorowane nagrodą "Gmina fair play". Wśród najważniejszych przedsiębiorstw działających w Pucku można wymienić Zakłady Mechaniczne "Amex", fabrykę maszyn Pomech, Eko-Celkon oraz fabrykę artykułów spożywczych Dagoma. Praktycznie cały obszar gminy, obejmujący 96% powierzchni, jest objęty miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco z:
Informacjami
Prognozą pogody
Danymi statystycznymi
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Puck
-0.8°C
wschód słońca: 05:21
zachód słońca: 13:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pucku

kiedy
2025-01-18 19:00
miejsce
Ośrodek Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany