29 październik 2020

W szpitalach powiększy się baza łóżek dla pacjentów z COVID-19

Zarząd województwa pomorskiego chce zabezpieczyć dodatkowe miejsca w szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19. Według zapowiedzi, w placówkach leczniczych podległych marszałkowi do walki z epidemią wydzielone zostaną 243 nowe łóżka, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią.
REKLAMA

Na Pomorzu gwałtowanie wzrasta liczba nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, dlatego - jak podało w czwartek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w rozesłanym mediom komunikacie - zarząd województwa skierował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym przedstawił nową ofertę wsparcia rządu w walce z epidemią.

"Sytuacja epidemiczna zmienia się niezwykle szybko i niestety wymknęła się rządowi spod kontroli. Chociaż Pomorze nie jest obecnie w najgorszej sytuacji, zawsze lepiej być krok przed epidemią, dlatego po raz kolejny chcemy wesprzeć administrację rządową. Oczywiście ważne w podejmowanych decyzjach jest znalezienie takich rozwiązań, aby z jednej strony zabezpieczyć leczenie chorych na COVID-19, ale żeby w jak najmniejszym stopniu odbywało się to kosztem chorych na inne schorzenia" – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, cytowany w komunikacie prasowym przesłanym PAP.

Jak poinformowano, w placówkach leczniczych podległych marszałkowi, baza łóżek dla chorych na COVID-19 powiększy się o 243, w tym o 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią. Dodatkowe miejsca dla pacjentów zakażonych koronawirusem będą dostępne w siedmiu placówkach w regionie.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do 2 listopada uruchomionych zostanie 5 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii oraz 16 dodatkowych łóżek II poziomu, w tym 10 z tlenoterapią, w ramach Oddziału Reumatologicznego, zaś do 16 listopada – 5 dodatkowych łóżek w ramach Oddziału Reumatologicznego oraz 3 na Oddziale Neurologicznym.

Do 12 listopada w Szpitalu św. Wojciecha powstanie 10 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii oraz 30 łóżek II poziomu w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku baza łóżek powiększy się o 22.

Ponadto, po 50 łóżek II poziomu zostanie utworzonych w Szpitalu Morskim w Gdyni oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie.

Natomiast do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy wydzielonych zostanie 50 dodatkowych łóżek II poziomu oraz 2 łóżka z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii.

Jak zapowiedział marszałek Struk, to koniec działań ze strony samorządu województwa pomorskiego w walce z epidemią. "W najbliższych dniach będziemy informować o kolejnych krokach" – dodał.

W czwartek w woj. pomorskim potwierdzono 953 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost, jaki zanotowano od początku epidemii. Najwięcej zachorowań potwierdzono w Gdańsku - 153, w powiecie wejherowskim - 89 i powiecie kartuskim - 83. Następnie w Gdyni - 67, Słupsku - 60, powiecie chojnickim - 54, w powiatach bytowskim, tczewskim i gdańskim - po 52, w powiecie starogardzkim - 49, powiecie kwidzyńskim - 46, powiecie słupskim – 38, powiecie kościerskim - 31, powiecie malborskim - 31. W pozostałych pomorskich powiatach liczba nowych zachorowań utrzymała się poniżej 30.

Zmarło kolejnych 16 osób, w tym dwie, które nie miały chorób współistniejących.

Z raportu zamieszczonego w czwartek na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wynika, że (poza ogniskami rodzinnymi) pod jego kontrolą znajdują się 263 ogniska powiązane głównie z zakładami pracy, w tym placówkami edukacyjnymi i leczniczymi, ale też domami pomocy społecznej.(PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pucku